Gruntowa, wodna czy powietrzna? Jaka pompa ciepła nadaje się do nowego domu jednorodzinnego, a jaka do starego budynku? Czym poszczególne rodzaje pomp ciepła różnią się między sobą? Jak wybrać tę najwłaściwszą? Wszystkie wątpliwości rozwieje niniejszy wpis na blogu.
Rodzaje pomp ciepła
Dostępne na rynku pompy ciepła podzielić można na:
- pompy ciepła gruntowe, zwane również pompami ciepła typu solanka-woda,
- pompy ciepła wodne, zwane również pompami ciepła typu woda-woda,
- pompy ciepła powietrzne, zwane również pompami ciepła typu powietrze-woda.
Czym poszczególne rodzaje różnią się między sobą? Na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, że każdy z nich ma inny pierwszy człon, który określa typ dolnego źródła ciepła. Pompy gruntowe pobierają ciepło z ziemi, wodne pompy ciepła pobierają ciepło z wody, zaś powietrzne – z powietrza. Każdy z rodzajów pomp ciepła ma swoje plusy i minusy.
Jeśli chodzi o pompy gruntowe i wodne atutem tych rozwiązań jest z pewnością skuteczność, dzięki której mogą być stosowane jako jedyne źródło ciepła. Solidne grzanie pociąga jednak za sobą wyższy poziom skomplikowania, jeśli chodzi o instalację, a także związaną z tym wyższą cenę.
W przypadku pomp powietrznych jest odwrotnie – rozwiązanie to jest atrakcyjne pod kątem ceny i łatwości montażu, jednak warto jednak zaznaczyć, że może być traktowane jedynie jako system wspomagający ogrzewanie, nie zaś jako jedyne źródło ciepła w domu.
W obrębie pomp powietrznych wyróżnić można urządzenia typu split i monoblok.
Split podzielony jest na 2 części: montowaną na zewnątrz i wewnątrz budynku, co oznacza, że aby go zamontować trzeba mieć odpowiednio dużo miejsca. Zaletą tego rozwiązania jest jednak to, że jest dużo mniej skomplikowane, w związku z czym również tańsze. Nie wymaga również dodatkowego zabezpieczenia na wypadek zamarznięcia. W przypadku monobloku jest nieco inaczej – całość urządzenia znajduje się na zewnątrz, a z uwagi na wysokie koszty produkcji jest to rozwiązanie droższe przy zakupie. Zaletą jest jednak jego tani montaż i eksploatacja.
Jeśli chodzi o pompy ciepła gruntowe i wodne, ich niewątpliwą zaletą jest to, że są niezależne od panujących na zewnątrz warunków, ponieważ źródła te mają stabilną i raczej wysoką temperaturę w okresie grzewczym. Jednak, żeby korzystać z ciepła ukrytego w gruncie czy wodzie, konieczne jest zamontowanie dość kosztownej instalacji, której wykonanie i montaż mogą być kłopotliwe, a czasem wręcz niemożliwe, np. w sytuacji niedostatku wód gruntowych czy zbyt małej ilości miejsca.
Jaka pompa ciepła do nowego i starego domu?
Czy pompa ciepła nadaje się do ogrzewania starych budynków, czy jest to rozwiązanie odpowiednie tylko dla nowych domów? To, czy budynek jest świeżo postawiony, czy też ma już za sobą wieloletnie przejścia, nie jest istotne. Najważniejsze jest bowiem to, jak wygląda jego termoizolacja – jeśli jest fatalna, żadna pompa ciepła nie będzie dla niego odpowiednia. Pierwszą rzeczą, o jaką należy zatem zadbać jest ocieplenie lub docieplenie domu. Po rozwiązaniu tej kwestii można przejść dalej, a mianowicie dopasować pompę ciepła do wielkości domu.
Jaka pompa ciepła do domu 150 m2?
Jak obliczyć moc pompy ciepła potrzebną do skutecznego ogrzania swojego domu? To proste! Wystarczy, że powierzchnię domu pomnożysz przez jego zapotrzebowanie na energię. Zakłada się, że zapotrzebowanie przeciętnego domu jednorodzinnego na energię wynosi w granicach 40-50 W/m2, jeśli więc Twój dom ma 150 m2, zakupiona przez Ciebie pompa ciepła powinna mieć 7,5kW. Do tej wartości warto również dodać moc potrzebną do ogrzania wody użytkowej. Zakładając, że w domu mieszka 3 osoby, a każda z nich zużywa ok. 50 l wody dziennie, do podgrzania której potrzeba 0,25 kW, moc pompy ciepła powinna wzrosnąć o 0,75 kW. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka pompa ciepła do domu 100 m2, 200m2 lub do domu o innej powierzchni, wystarczy podmienić wartość powierzchni w powyższych obliczeniach.
Gdzie kupić pompę ciepła?
Zakup pompy ciepła to inwestycja na długie lata. Właśnie dlatego warto tę decyzję przemyśleć, a także skonsultować się z fachowcem, który doradzi nam, jaki model urządzenia wybrać i jak go zamontować najmniejszym kosztem.
Źródło: a-pic.pl
Link do artykułu: https://www.a-pic.pl/blog/jaka-pompa-ciepla-bedzie-najlepsza-dla-twojego-domu
Tagi: odwierty pod pompy ciepła | odwierty pompy ciepła | odwierty geotermalne | wiercenie pod pompy ciepła | wiercenie pompy ciepła